درباره ما

سفر کردن به منظور اکتشاف، از گذشته‌های دور یکی از جذاب ترین و خاطره‌انگیزترین تفریحات هر آدمی بوده است. به واسطه همین میل و علاقه انسان به سفر، امروزه صنعت بسیار بزرگ و پرسودی تحت عنوان «گردشگری» در سراسر جهان شکل گرفته‌است.

صنعت گردشگری یکی از صنعتهای رو به رشد و پر طرفدار دنیا است. با توجه به گسترش راه‌ها و کانالهای ارتباطی و حمل و نقل و افزایش امنیت و رفاه اجتماعی، این صنعت هر روز در حال توسعه بیشتر می‌باشد.

طبق آمار سازمان گردشگری جهانی (UNWTO) تنها در سال ۲۰۱۶، ۱.۲ میلیارد گردشگر در سراسر دنیا اقدام به مسافرت کرده‌اند که مقصد ۲۵ درصد آنان آسیا و جنوب آسیا بوده‌است. همچنین طبق آمار این سازمان، صنعت گردشگری جهان سالانه ۴ درصد رشد داشته‌است.

افغانستان که در مرکز آسیا قرار دارد، یکی از کشورهای باستانی و دارای تمدن و فرهنگ چند هزارساله است. در جای‌جای افغانستان می‌توان بناها و تعمیرات، اشیاء و یادبودهای تاریخی را مشاهده کرد. علاوه بر آن رفتارها و آداب و رسوم بسیاری از مردم افغانستان همچنان نمای گذشته خود را حفظ کرده‌است. مشاهده این فرهنگ غنی و آداب و رسوم جذاب مردم افغانستان برای بسیاری از مردم دنیا تازگی دارد.

اقلیم کوهستانی افغانستان و سردسیر بودن آن در ایام تابستان گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند. شاید بتوان ادعا کرد که بسیاری از مناطق کوهستانی افغانستان همچنان بکر و دست نخورده باقی مانده و طبیعی‌ترین مناطق دیدنی دنیا در افغانستان وجود دارد.

با توجه به وضعیت نابسامان سیاسی و جنگ‌های داخلی که طی دهه‌های اخیر در افغانستان حکمفرما بود، بسیاری از شاخص‌های توسعه کشور دچار مشکل شدند. بسیاری از زیرساخت‌ها تخریب و بسیاری از صنایع اجازه رشد نیافتند. صنعت گردشگری نیز با توجه به نبود امنیت کافی، زیرساخت ارتباطی و اسکان نامناسب چندان مورد توجه واقع نشد.

اما با توجه به افزایش نسبی امنیت در چندسال اخیر، افزایش راه‌های ارتباطی و افزایش کیفیت هتل‌ها و مکان‌های اقامتی، برای صنعت گردشگری امکان رشد و توسعه خوبی فراهم شده‌است.

یکی از عوامل اصلی توسعه صنعت توریزم، شناخت بهتر افغانستان هست و این شناخت تنها از طریق آموزش و اطلاع‌رسانی بهتر انجام می‌شود. از این رو، سیستم اطلاعات گردشگری افغانستان (Afghanistan Tourism Information System) به اختصار آتیس (ATIS) تصمیم دارد به جامع‌ترین سیستم اطلاعاتی در زمینه گردشگری و توریزم افغانستان تبدیل شود تا ابتدایی‌ترین نیازهای گردشگران را از طریق آموزش، معرفی و اطلاع‌رسانی پاسخگو باشد.

ما در این سیستم، اطلاعات مختلفی اعم از معرفی ولایات، مکان‌های تاریخی، آداب و رسوم، پوشاک و غذاهای محلی، فرهنگ اقوام و هرآنچه که برای شناخت بهتر افغانستان لازم است را برای استفاده عموم جمع‌آوری می‌کنیم.