ولایت بدخشان

منطقه زیبای شیوه بدخشان

جدیدترین مطالب

معرفی ولایت بدخشان

آتیس این بار می‌خواهد شما را به سرسبزترین منطقه افغانستان یعنی ولایت بدخشان ببرد. کمتر کسی را می‌توان در افغانستان یافت که از ولایت بدخشان و زیبایی‌های آن چیزی نشنیده‌باشد. اگر شما هم دوست دارید که در مورد ولایت بدخشان و اینکه چرا این ولایت را به عنوان سرسبزترین منطقه افغانستان یاد می‌کنند بدانید، همراه آتیس باشید تا شما را با این ولایت آشنا کند…

بهار در ولایت بدخشان
بهار در ولایت بدخشان

حمل هیزم در فصل زمستان در ولایت بدخشان
حمل هیزم در فصل زمستان در ولایت بدخشان

ولایت بدخشان
ولایت بدخشان

ولایت بدخشان در شمال‌شرقی کشور افغانستان قرار گرفته‌است و یکی از ولایات کوهستانی و سرسبز افغانستان است.

اين ولايت در ۴۷۰ کيلومترى کابل واقع است. از جنوب به ولایات کنر، لغمان و کاپیسا و از غرب به ولایت تخار محدود می‌گردد.
بدخشان در منطقه کوهستانی واقع بوده و شامل کوه‌های بلند و پر برف چون سلسله کوه‌های واخان، کوه پامیر وکوه‌های هندوکش است. علاوه بر این، ولایت بدخشان با تاجیکستان، پاکستان و چین نیز همسایه می‌باشد. اکثر مردم این ولایت را تاجیک‌ها تشکیل داده‌اند که به زبان فارسی صحبت می‌کنند.

رشته کوههای هندوکش در تابستان
رشته کوههای هندوکش در تابستان

دره واخان
دره واخان

کوه های پامیر
کوه های پامیر

دختران دره واخان
دختران دره واخان

دختر در مزرعه گندم- روستای واخان
دختری در مزرعه گندم، یکی از قریه‌های واخان

خانواده ای در دره واخان
خانواده‌ای در دره واخان

مردان دره واخان
مردان دره واخان

خواهر و برادر در دره واخان
خواهر و برادر در دره واخان

دختری در مزرعه
دختری در مزرعه

پیشینه تاریخی

این منطقه در سال ۱۸۹۶ میان دو امپراتوری بزرگ (روسیه تزاری و بریتانیا) به دو بخش تقسیم گردید. یک بخش این ولایت تحت نام بدخشان روسیه و بعداً منطقه خودگردان کوهستانی بدخشان شوروی با مرکزیت شهر خاروغ به روسیه تعلق گرفت، و بخش دوم با مرکزیت شهر فیض‌آباد به کشور افغانستان پیوست.
روسیه و انگلیس آمودریا (جیحون) را به عنوان مرز طبیعی بین بدخشان روسیه و بدخشان افغانستان در نظر گرفتند. اما بعد از انقلاب بلشویکی در روسیه، بدخشان روسیه جزء کشور تاجیکستان قرار گرفته است.

شهر فیض آباد
شهر فیض آباد

شهر فیض آباد از نمایی دیگر
شهر فیض آباد از نمایی دیگر

.

ولسوالی‌های ولایت بدخشان

ولایت بدخشان دارای ۲۸ ولسوالی می‌باشد که عبارتند از واخان، کشم، بهارک، جُرم، یفتل پايين، يفتل بالا، راغ، ارگو، درایم، ارغنچخواه، نُسی، شُکی، ماهمی، اشکاشم، خاش، خواهان، کوفاب، کوهستان، کران و منجان، شهر بزرگ، شغنان، شهدا، تگاب، تیشکان، وردوج، یمگان، یاوان و زیباک است.

ولسوالی کشم ولایت بدخشان
ولسوالی کشم ولایت بدخشان

روستای قول پالا
روستای قول پالا

منطقه زیبای شیوه بدخشان
منطقه زیبای شیوه بدخشان

یکی از رودخانه های ولایت بدخشان
یکی از دریاهای ولایت بدخشان

خانه های سنگی -ولایت بدخشان
خانه های سنگی -ولایت بدخشان

اماکن تاریخی و مناطق دیدنی ولایت بدخشان

همان‌طور که قبلا نیز گفته شد ولایت بدخشان یکی از زیباترین مناطق افغانستان به حساب می‌آید. این ولایت دارای آب بندهای بسیار زیاد و کوه‌های مرتفع می‌باشد.
از جمله آب‌بندهای مهم این ولایت می‌توان به درياى کوکچه، واخان، انجمن، وردوج، تگاب، تنگی شیوه، پامیر، جُرم ، آغرده ، غوری ‌سنگ، درواز، راغ ، زرقل و چقمقین اشاره کرد.

بدخشان دارای کوه‌های بلند و رودخانه‌های خروشان است، فراورده‌های عمده این استان گندم، جو، جودر (گندم سیاه)، جواری (ذرت)، و ارزن است، از جمله میوه‌های این استان توت و چارمغز (گردو)، زردآلو، اناری خواهان، آلبالو و سیب آن مشهور است. سیب بهارک و چارمغز سرغیلان دراین ولایت از شهرت خوبی برخوردار است.
دریاهای (رودخانه‌های) مهم آن عبارت‌اند از دریای کوکچه، واخان، انجمن، وردوج، تگاب، تنگی شیوا، پامیر، جرم، خستک، جوخان کوف آب، آیش آب، جیروآب، رونج آب، زریچ آب، دریاچه سبز وچاهیل در سرغیلان، آغرده در غارسپان، غوری‌سنگ، درواز، راغ. ولایت بدخشان ۵۳ درصد منابع آبی افغانستان را داراست.

رود کوکچه
رود کوکچه

از جمله کوه‌های مهم این ولایت می‌توان به کوه‌های خواجه ‌محمد، هزارچشمه و سفیدخرس اشاره کرد.

کوه سفید خرس
کوه سفید خرس

پلخشتی دریای کوکچه، خرقه مبارک، و آرامگاه‌هاى میریاری بیگ، میرغیاث و حکیم ناصرخسرو، ویرانه‌های بهارک اشکاشم و توپخانه ولسوالی زیباک را می‌توان جز مشهورترین مناطق تاریخی این ولایت به حساب آورد.

مطالب مرتبط

بیشتر بخوانید

نظر دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد