دلده

از این غذا بیشتر در مراسمات مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد

جدیدترین مطالب

دلده

یکی از غذا های اصیل افغانستانی که بسیار مقوی و خوشمزه است، دلده نام دارد. این غذا به روش های گوناگونی طبخ و آماده می شود. مواد به کار رفته در آن نیز به سلیقه ی افراد بستگی دارد. اما اصلی ترین ماده اولیه ی آن گندم می باشد.
گندم که از دیرباز در همه ی سفره ها وجود داشته است، نماد برکت و باروری می باشد. مسلمانان و حتی شماری از اهل کتاب گندم و نان گندم را مقدس می دانند. عده ای در دلده علاوه بر گندم، حبوباتی مثل لوبیا، ماش و نخود نیز می ریزند. اما گندم جزء جدا نشدنی این غذا می باشد.
گندم آسیاب شده، ماست یا دوغ، سیر و پیاز، رب و روغن و حبوبات عمده مواد تشکیل دهنده ی دلده هستند. بعضی از مردم افغانستان در دلده گوشت هم می ریزند. همچنین سبزیجاتی مانند گشنیز و ترخون نیز در بعضی مناطق همراه با دلده استفاده می شود.

دلده بکی از غذاهای اصیل افغانستانی محصوب می‌شود
دلده یکی از غذاهای اصیل افغانستانی محسوب می‌شود

دلده یکی از غذاهای لذیذ افغانستانی می باشد که به روش های مختلف طبخ می شود
دلده یکی از غذاهای لذیذ افغانستانی می باشد که به روش های مختلف طبخ می شود

 

پخت دلده درمراسمات

در ابتدا فقط مردم روستاها و به خصوص روستاهای هزاره نشین دلده را طبخ می کرده اند. چون مواد اولیه ی دلده عمدتا محصول خود آن ها و از نظر اقتصادی به صرفه تر بوده است. همچنین پختن این غذا نیز آسان می باشد. اما به مرور زمان این غذا در میان مردم شهر ها نیز رواج پیدا کرد و مورد پسند واقع شد.
با توجه به طبع گرم گندم، دلده بیشتر در فصل های سرد سال پخته می شود. علاوه بر آن در مناسبت های مختلف مانند عزاداری های معصومین(ع) این غذا را می پزند. به خصوص در ایام شهادت دختر گرامی رسول خدا، حضرت فاطمه(س) این غذا در بسیاری از ولایات افغانستان به عنوان نذری پخته می شود. همچنین در آخرین چهارشنبه ی سال قمری زنان برخی مناطق افغانستان دلده را با نام نذر بی بی پخته و تقسیم می کنند.
به طور کلی می توان گفت بیشتر مردم افغانستان در ولایات مختلف، این غذا را برای نذری دادن انتخاب می کنند. چرا که قداست گندم و ارزشمندی معنوی آن در بین آن ها به شدت مورد قبول می باشد.

از این غذا بیشتر در مراسمات مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد
از این غذا بیشتر در مراسمات مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد

این غذا به دلیل داشتن گندم بیشتر در فصول سرد سال پخته می شود
این غذا به دلیل داشتن گندم بیشتر در فصول سرد سال پخته می شود

طرز تهیه ی دلده:

دستور پخت دلده در ولایات مختلف افغانستان و برای هر سلیقه و ذائقه ای متفاوت است. عده ای دلده را همرا با خورشتی میل می کنند که به آن قورمه دلده می گویند. عده ای دیگر نیز دلده را با همان دوغ میل کرده و روغن و رب را به آن اضافه نمی کنند. بعضی دیگر نیز به جای روغن از کره های گیاهی و حیوانی استفاده می کنند.
نکته ی دیگری که در بیشتر ولایات رواج دارد، شیوه ی کشیدن دلده درظرف آن است. معمولا همه این کار را به شکلی یکسان انجام می دهند. به این گونه که دلده را قبل از اینکه کاملا سفت و سرد شود در ظرف می ریزند. سپس با قاشق یا ملاقه ای قسمت وسط آن را گود می کنند. و بعد در آن گودی دوغ یا خورشت را می ریزند.
گندم خرد شده را همرا با آب جوش در دیگ بریزید تا با حرارت کم پخته شود.
سیر را بکوبید و به ماست یا دوغ اضافه کنید.
بعد از پختن گندم، سیرماست( مخلوط ماست و سیر) و روغن را به آن اضافه کرده و میل کنید.

اگر می خواهید دلده را همرا با قورمه ی آن میل کنید:
پیاز را سرخ کرده و ماده ی قورمه را (مانند لوبیا، ماش و حتی سیب زمینی) به آن اضافه کنید.
ادویه را به مقدار لازم اضافه کنید.
بعد از پختن قورمه، آن را همرا با سیرماست روی گندم ریخته و نوش جان نمایید.

می توانید با نعنا یا گشنیز و یا ترخون روی دلده را تزئین کنید. همچنین می توانید کره را جایگزین روغن نباتی نمایید.

مطالب دیگر

بیشتر بخوانید

نظر دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد