قابلی پلو یا کابلی پلو

قابلی پلو یا همان کابلی پلو یکی از غذاهای لذیذ افغانستانی می باشد

جدیدترین مطالب

قابلی پلو
کابلی پلو

بی شک غذا یکی از بخش های مهم زندگی انسان هاست. روح و جان تاریخ هر ملتی با انواع غذاهایی گره خورده است که هم در خوشی و هم در ناخوشی طبخ شده اند. شاید بتوان گفت بهانه ی بسیاری از بزم ها، جشن ها و پایکوبی ها در طول تاریخ غذا بوده است. همچنین در بسیاری از عزاداری ها و سوگواری ها انواع غذاها جایگاه ویژه ای داشته اند.در فرهنگ شرقی نیز غذا و آشپزی همواره مورد اهمیت بوده است. طبیبان و حکیمان از گذشته تا به امروز تاثیر غذا بر روح آدمی را مورد بحث قرار داده اند. امروزه نیز بسیاری از پزشکان معتقدند که غذا حتی می تواند جایگزین دارو شده و برای درمان انواع بیماری ها استفاده گردد.
افغانستان زیبا نیز در کنار تاریخ پرفراز و نشیب و رسوم مختلف خود غذاهای بی شماری دارد. هر کدام از این غذاها می توانند طیف وسیعی از ذائقه ها را پوشش دهند و بهانه ای شوند برای در کنار هم بودن. از جمله ی این غذا ها می توان آشک، منتو، سمنک، بولانی و قابلی پلو را نام برد.
در بین همه ی این غذاها کابلی پلو یا قابلی پلو شاید معروف ترین باشد. چرا که از نظر مواد تشکیل دهنده مورد پسند عده ی بیشتری از افغانستانی ها می باشد. همچنین پخت آن نیز نسبت به بسیاری از غذاهای دیگر آسان تر است. قابلی پلو همچنین غذایی مجلسی و پر طرفدار است که هم در عروسی و هم در عزا پخته می شود. علاوه بر آن اولین غذایی ست که در دور همی های خانوادگی افغانستانی ها نیز خواهان بسیاری دارد.

قابلی پلو غذای هفت رنگ افغانستانی
قابلی پلو غذای هفت رنگ افغانستانی

 

قابلی پلو یکی از لذیذترین غذاهای افغانستانی می باشد
قابلی پلو یکی از لذیذترین غذاهای افغانستانی می باشد

قابلی پلو غذای لذیذ افغانستانی

قابلی پلو اصالتا متعلق به قسمت های شمالی افغانستان و از هنرهای آشپزی ترک های این مناطق بوده است. اما به دلیل محبوبیت و خوشمزگی خیلی زود در سراسر افغانستان جای خود را پیدا کرد. امروزه کشور های همسایه نیز این غذا را به خوبی می شناسند و به شیوه های مختلفی آن را طبخ می کنند.

 

 

مواد اولیه ی قابلی پلو ترکیبی از مغزها، پروتئین و سبزیجات است. برنج، گوشت، هویج، پیاز، کشمش، خلال بادام و پسته، شکر، روغن و ادویه جات اصلی ترین مواد تشکیل دهنده ی این غذا هستند. مقدار مورد استفاده از هر کدام این مواد به سلیقه و ذائقه ی افراد بستگی دارد.

 

 


در بعضی ولایات افغانستان این مواد اولیه به صورت خرد شده و آماده در بازار موجود هستند. به این صورت کار آشپز ها و خانم های خانه دار بسیار راحت می شود. البته بسیاری از مردم نیز ترجیح می دهند مراحل تهیه ی قابلی پلو را از صفر تا صد خودشان انجام دهند.

دستور پخت قابلی یا کابلی پلو

در پایان دستور پخت قابلی پلو یا کابلی پلو را به صورت خلاصه بیان می کنیم:
ابتدا پیاز را به قطعات کوچک خرد کرده و سرخ کنید. بعد از سرخ شدن مقداری از آن را جدا کنید.
گوشت را به همراه کمی آب به پیاز سرخ شده اضافه کنید و اجازه دهید تا نیم پز شود.
برنج را که از قبل در آب و نمک خیس کرده بودید، به صورت دمی پخته و آبکش کنید.
هویج های خلال شده را همراه با کشمش خیس شده و پیازی که جدا کرده بودید، در ظرفی جداگانه کمی حرارت دهید.
شکر را در ظرفی همراه با مقدار بسیار کمی آب جوش حرارت دهید تا کاملا آب شود.
در مرحله ی آخر همه مواد را به صورت ورقه ای و آهسته ای( نه به یکباره) به برنج اضافه کنید و بگذارید تا کاملا دم بکشد.

نوش جان!

 

مطالب دیگر

بیشتر بخوانید

نظر دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد