بازار سرپوشیده خلم

بازار خلم یکی از قدیمی ترین بازارهای افغانستان می باشد

بازار خلم یکی از بازارهای قدیمی کشور افغانستان است

جدیدترین مطالب

بازار سرپوشیده خُلم؛ یادگار آخرین دوره تیموریان

شهر خُلم ( تاشقرغان) که به نام شهر بازارهای سرپوشیده شهرت دارد، یکی از مکان‌های باستانی کشور محسوب می‌شود. این بازار سرپوشیده در 60 کیلومتری جنوب شهر مزار شریف ولایت بلخ، در سرک ابریشم واقع شده است.

بازار سرپوشیده خلم یا تیم کلاه فروشی از آثار تاریخی‌ست که در زمان حاکمیت اشترخانی‌ها آخرین دوره تیموری 1599 – 1785 میلادی با بعضی از بناهای دیگر از قبیل بالاحصار و مسجد جوار تیم اعمار گردیده است.

بازار خلم یکی از بازارهای قدیمی کشور افغانستان است
بازار خلم یکی از بازارهای قدیمی کشور افغانستان است

تیم کلاه فروشی خلم که به صورت یک قلعه‌ی مستحکم در وسط بازار شهر ساخته شده، به سبب مرکزیت و استحکام و شیوه معماری خود اهمیت خاصی داشت. این مکان حکایت از بازار کهنه‌ی خلم می‌کند؛ بازاری که در زمانش توجه همه را به خود جلب می‌کرد، اما حالا به دلیل حوادث جنگی در کشور و نیز بی‌توجهی مردم و مسئولین، حدود 90 درصد از بین رفته و حالا فقط تهداب آن با چند تکه سنگ و تلی از خاک باقی مانده است.

بازار قدیمی شهر خلم
بازار قدیمی شهر خلم

معماری بازار سرپوشیده خُلم

قسمت داخلی تیم از دو سرک متحدالمرکز دایروی تشکیل گردیده که یکی از آنها صفه مرکزی و دیگری با تشکیل یک دایره وسیع‌تر گنبد مرکزی را احاطه نموده است. این دو سرک توسط دو جاده قطع گردیده است که تیم را به چهار قسمت مساوی تقسیم نموده است.

بازار خلم از نمای بالا
بازار خلم از نمای بالا

دورادور صفه مرکزی و دایره وسیع‌تر گنبد مرکزی دکان‌های متعددی ساخته شده است. تمام این رسته‌ی دکان‌ها مسقف بوده و گنبدهای محکم بالای آنها اعمار شده است. گنبد وسطی تیم، یک گنبد بزرگ و بسیار مجلل بوده که از نقاشی‌ها و اسلوب معماری دوره تیموری حکایت می‌کند.

بازار خلم در شهر تاشقرغان
بازار خلم در شهر تاشقرغان

این محل در فصل تابستان بسیار  خنک بوده و در موسم سرما نیز از گرمای خوبی برخوردار است. بازار سرپوشیده خلم نسبت شهرت تاریخی و شکل ویژه معماری خود، یکی از بهترین مکان‌های توریستی منطقه محسوب می‌شود.

مطالب دیگر

بیشتر بخوانید

نظر دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد