قلعه فریدون

قلعه فریدون مربوط به یکی از شحصیت های اصلی شاهنامه است

جدیدترین مطالب

قلعه فریدون یا شهر کهنه

در نزدیکی ولایت فراه، بنایی تاریخی با نام قلعه فریدون قرار دارد. قلعه فریدون که به شهر کهنه نیز معروف است، یکی از قدیمی ترین آثار باستانی افغانستان می باشد. باستان شناسان قدمت این قلعه را بیشتر از دو هزار سال تخمین زده اند.

قلعه فریدون واقع در ولایت فراه
قلعه فریدون واقع در ولایت فراه

پیشینه تاریخی

عده ای این قلعه  را متعلق به فریدون یکی از شخصیت های اساطیری شاهنامه می دانند. فریدون قاتل ضحاک ماردوش بود که بعد از او فرزندانش نسل به نسل در این قلعه زندگی و حکم رانی کردند. ولی عده ای دیگر معتقدند که اسکندر کبیر این قلعه را ساخته است.

با شهر ضحاک در ولایت بامیان آشنا شوید

 علاوه بر این ها نقل قول های دیگری نیز در مورد قدمت و پیشینه ی این قلعه وجود دارد. مثلا گروهی از مورخان می گویند که این قلعه و قلعهِ ی کوچکتر کنار آن، در زمان داریوش کبیر و به دست بزرگان زرتشت بنا گشته است.

اما نظر مورد توافق اکثریت این است که این قلعه قدیمی ترین منطقه در فراه است. با این حساب شهر کهنه  حتما قبل از اسکندر ساخته شده است.

ولایت فراه از بالای قلعه فریدون
ولایت فراه از بالای قلعه

با ولایت فراه بیشتر آشنا شوید

شکل ظاهری

این قلعه یا شهر کهنه با مساحت حدود 300 جریب از گل و خشت خام ساخته شده است. این قلعه دارای 99 برج کوچک و بزرگ می باشد. دو دروازه ی بزرگ شمالی و جنوبی با نام های قندهار و هرات نیز دارد.

قلعه فریدون واقع در ولایت فراه
قلعه فریدون واقع در ولایت فراه

در شمال شرقی قلعه  یک بنای قلعه مانند کوچک دیده می شود که قدمتی برابر با قلعه فریدون دارد. در مورد ماهیت این قلعه ی کوچک نیز اختلاف نظر وجود دارد. بعضی آن را محل استراحت خود فریدون می دانند. برخی دیگر معتقدند که این مکان محل نگهداری اسلحه ها و مهمات جنگی بوده است. همچنین این قلعه کوچک را ارگ، استادیوم ورزشی یا عبادتگاه نیز می دانند.

عده ای این قلعه را متعلق به فریدون قاتل ضحاک می دانند
عده ای این قلعه را متعلق به فریدون قاتل ضحاک می دانند

باغ کافی در اطراف قلعه

در کنار قلعه فریدون فضایی سرسبز و زیبا موسوم به باغ کافی ساخته شده است. باغ کافی محل مناسبی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت به خصوص برای بانوان فراه می باشد.

زیارت بابا ولی

در جنوب شرقی قلعه  دو قبر وجود دارد که متعلق به دو تن از بزرگان دینی گذشته می باشد. این قبرها به زیارت بابا ولی مشهور شده اند و مردم در آن جا به راز و نیاز می پردازند. در روزهای چهارشنبه هر هفته نیز بانوان به زیارت بابا ولی می آیند و در جوار بارگاه او حاجات خود را از خداوند طلب می کنند.

فریدون یکی از شخصیت های اصلی شاهنامه است که بر علیه ضحاک قیام کرده است
فریدون یکی از شخصیت های اصلی شاهنامه است که بر علیه ضحاک قیام کرده است

شهر کهنه با بیش از دو هزار سال قدمت با سرعت زیادی در حال تخریب است. تاکنون هیچ اقدامی در جهت بازسازی و مرمت این بنا صورت نگرفته است. متاسفانه در سال های اخیر گزارشاتی مبنی بر اسکان معتادان در این بنای ارزشمند تاریخی نیز شنیده شده است. امید است که مسئولان زودتر برای این بنا کاری کنند تا این یادگار گرانبهای دو هزار ساله از بین نرود.

مطالب دیگر

بیشتر بخوانید

نظر دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد