ولایت لغمان

یکی از ولایات شرقی کشور

نمایی دیگر از زیبایی های ولایت لغمان

جدیدترین مطالب

معرفی ولایت لغمان

ولایت لغمان، از ولایت‌های سرسبز و کوهستانی در شرق افغانستان است؛ در این ولایت علاوه بر دریای کابل، رودهای علیشنگ و علینگار جریان دارد. این ولایت با ولایات کنر، نورستان، کاپیسا، کابل و ننگرهار مرز مشترک دارد.

ولایت لغمان یکی از ولایات کوسهتانی افغانستان است
این ولایت  یکی از ولایات کوهستانی افغانستان است

نمایی دیگر از زیبایی های ولایت لغمان
نمایی دیگر از زیبایی های این ولایت

این ولایت زمانی مربوط ولایت کابل بوده که در تغییرات تقسیمات کشوری در سال 1343 ه.ش، در ناحیه لغمانات با مرکزیت شهر مهترلام، تشکیل شد و به حیث یک ولایت جداگانه و مستقل در ساختار اداری افغانستان گنجانیده شد. شهر مهترلام که مرکز ولایت لغمان می‌باشد، 34 کیلومتر مربع مساحت دارد و از جنوب به مربوطات ولسوالی قرغه‌ای، از غرب به دشت مهترلام محدود می‌باشد.

رود علیشنگ در ولایت لغمان
رود علیشنگ در ولایت لغمان

طبیعت منحصر به فرد ولایت لغمان
طبیعت منحصر به فرد ولایت لغمان

دیگر ولسوالی‌های این ولایت عبارت از: دولت شاه، قرغه‌ای، علیشنگ، علینگار و بادپش است. ولایت لغمان دارای شورای ولایتی است که از 9 عضو مرکب از 7 مرد و 2 زن تشکیل شده است. زبان اداری و درسی لغمان، پشتو و فارسی دری است، زبان پشه‌ای نیز در این ولایت منحیث زبان سوم شناخته می‌شود.

طبیعت زیبای ولایت لغمان
طبیعت زیبای ولایت لغمان

مردم ولایت لغمان

بیشتر مردم این ولایت را تاجیک‌ها و پشتون‌ها تشکیل می‌دهند، مردم پشه‌ای، نورستانی و سایر اقوام نیز به نسبت کمتر در این ولایت زندگی می‌کنند. بیشتر مردم این ولایت را تاجیک ها تشکیل می دهند

بیشتر مردم این ولایت را تاجیک ها و پشتون‌ها تشکیل می دهند

صنف درسی در ولایت لغمان
صنف درسی در ولایت لغمان

بخاطر حاصلخیزی این منطقه، بسیاری از مردم لغمان به کشاورزی روی آورده‌اند. بیشتر بخش‌های این ولایت به سبب وجود دریای کابل، رودهای علیشنگ و علینگار حاصلخیز بوده و هر نوع میوه در این ولایت قابل کشت است. گندم، برنج، ذرت، سبزیجات، حبوبات و پنبه محصولات کشاورزی اصلی این منطقه را تشکیل می‌دهد. بیشتر مردم پشه‌ای این ولایت نیز به دامداری و تجارت پوست و چرم مصروف هستند.

کشاورزی شغل عمده بسیاری از اهالی این ولایت می باشد
کشاورزی شغل عمده بسیاری از اهالی این ولایت می باشد

کشاورزان مشغول جمع آوری زردک
کشاورزان مشغول جمع آوری زردک

مردم این ولایت به خصوص جوانان به بازی‌های والیبال، فوتبال، ورزش‌های رزمی و نیز کرکت علاقه داشته و در اوقات بیکاری خود به این ورزش‌ها می‌پردازند.

مطالب دیگر

بیشتر بخوانید

2 نظرات
 1. بخت جمال کريمي/ ولايت لغمان/ ولسوالي قرغه يي می‌گوید

  سلام او درنښت!
  د لغمان په اړه راټول کړي معلومات مو ښه اما کره نه دي او په خينو برخو کې مو بيخي سيلقوي برخورد کړی دی.
  مثلآ په لغمان کې د ژبو په اړه بحث مو بيخي هوايي دی ان دروغ دي. همداسې د اقوامو په يادښت کې مو خبره دروغ ده او له ځانه مو ويلي دي.
  دا خبرې زه ځکه کوم چې زه يې استوګن يم. ماته دواړه ملي ژبې قابل د قدر دي خو دا چې معلومات بابد سم او دقيق وي نو لغمان کې داسې يو مکتب هم نشته چې په کې دې تدريس دري ژبه باندې وي کنه ثبوت به یې کړو. د اقوامو په برخه کې مو ټول لغمان تاجک کړی نور قومونو مو نسبي کړي دي. خو دا هم سمه نه ده. معلومات مو کره کړئ.
  درنښت

  1. صالح باقری می‌گوید

   تشکر از نظر نیک شما
   در صورتی که منابع معتبری در اختیار دارید به ما معرفی کنید تا بر اساس همان ها اصلاحات صورت گیرد.

   تشکر

نظر دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد