منار غور (برج جام)

منار غور در 62کیلومتری روستای جام و در محل تلاقی رود جام و هریرود واقع شده است

منار جام در کنار رودخانه هریرود

جدیدترین مطالب

منار غور (برج جام)

در یکی از کوهستان های ولایت غور در مرکز افغانستان، برجی بلند و قدیمی موسوم به منار غور قرار دارد. این برج از قرن12 تا به امروز همچنان با صلابت ایستاده تا نظاره گر تاریخ این سرزمین باشد.

سرزمینی که پس از سال ها جنگ و درگیری هنوز هم خورشید اقتدارش می درخشد و هنوز هم زیباست. همراه با آتیس باشید تا سفری به این برج تاریخی داشته باشیم…
منار غور در 62کیلومتری روستای جام و در محل تلاقی رود جام و هریرود واقع شده است و به آن برج جام نیز می گویند.

مورخان معتقدند که این برج 820ساله، در زمان سلطان قیاس الدین( غیاث الدین) ساخته شده است.

منار جام در روستای جام
منار جام در روستای جام

منار جام در کنار رودخانه هریرود
منار جام در کنار رودخانه هریرود

در گذشته وجود چنین برج هایی نشان فتح آن مکان توسط مسلمانان بوده است.

بر فراز این برج ها علاوه بر گفتن اذان، فرمان های سلاطین و حکام زمان نیز اعلام می شد. همچنین افرادی بالای برج ساکن شده و کاروان ها را در تعیین مسیر راهنمایی می کردند.

نمای بیرونی منار غور

برج جام با بیش از 60 متر ارتفاع بعد از قطب منار هندوستان، بلند ترین برج خشتی جهان است.  این منار استوانه ای شکل بر پایه ای هشت ضلعی بنا و در حاشیه ی جنوبی هریرود واقع شده است.

منار جام دومین برج مرتفع جهان
منار جام دومین برج مرتفع جهان

ارتفاع 60 متری منار جام
ارتفاع 60 متری منار جام

قطر پایه ی این مناره حدود 9متر است، اما هرچه به سمت بالا می رود باریک تر می شود. نوشته های زیبایی که بر بدنه ی منار غور وجود دارند، خبر از هنر و مهارت معماران آن می دهند.

کوچکتر شدن منار جام در قسمت بالایی آن
کوچکتر شدن منار جام در قسمت بالایی آن

خطوط نسخ، گچ کاری های ماهرانه، آیات قرآن و اشکال هندسی نیز روی بدنه ی برج دیده می شوند. همچنین جملات شهادتین و آیه ی 13 سوره ی مریم نیز به وضوح قابل مشاهده است.

گچ کاری های ماهرانه در اطراف برج جام
گچ کاری های ماهرانه در اطراف برج جام

نمایی دیگر ازکچ کاری روی برج جام
نمایی دیگر ازکچ کاری روی برج جام

طراحی های زیبای روی منار جام
طراحی های زیبای روی منار جام

طراحی روی بدنه منار جام
طراحی روی بدنه منار جام

فضای داخلی منار غور

در داخل منار غور پله هایی ساخته شده که از پایین تا بالای منار به صورت مارپیچ ادامه دارند. این پله ها در میانه ی برج به پنجره ای می رسند که هریرود از آن قابل دیدن است.

از میانه تا بالای برج نیز به دو بالکن دیده بانی ختم می شوند. با قدم نهادن روی این پله ها انگار روی تاریخ قدم می گذاریم. هر پله گویای یک داستان از داستان های این منار تاریخی ست.

پله های مارپیچ منار جام
پله های مارپیچ منار جام

 

هر چه به سمت بالای برج برویم، از زمین دورتر و به آسمان نزدیکتر خواهیم شد. شاید سازندگان این برج بلند نیز بر فراز آن با معبود آسمان و زمین نجواهای عاشقانه ای داشته اند. نجواهایی به بلندای تاریخ این سرزمین.

محیط اطراف منار غور

در اطراف برج جام یا همان منار غور یک گورستان وجود دارد که متعلق به یهودیان است. آثاری از یک کاخ و یک بنای مخروبه ی نظامی نیز در کنار این مناره دیده می شود.

همچنین حفاری هایی در اطراف منار غور به چشم می خورد که در سال های اخیر به وجود آمده اند.
منطقه ی کوهستانی منار غور و جوش و خروش دو رود جاری در کنار آن، بسیار دل انگیز است. صلابت کوه و زلالی آب در کنار عظمت این برج تاریخی منظره ای روح نواز ایجاد کرده است.

محیط اطراف منار جام
محیط اطراف منار جام

منار غور که در سال 2002 در فهرست جهانی یونسکو ثبت گردید، از مهم ترین جاذبه های گردشگری افغانستان است. این برج خود به تنهایی می تواند گواهی باشد بر هنردوستی مردمان افغانستان و قدمت این سرزمین کهن. اما افسوس که همچون سایر آثار باستانی افغانستان در حال تخریب و فرسودگی است.

مردم ولایت غور می گویند که این مناره در زمان طالبان حدود سه درجه کج شده است. نفوذ آب نیز باعث تخریب قسمتی از بدنه ی برج جام شده است.

منار جام در دل کوهستان های غور چشم به راه بازدیدکنندگانش نشسته است. این برج 820ساله را دریابید!

مطالب دیگر

بیشتر بخوانید

نظر دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد